Güneş Enerjisiyle Çalışan TIR Test Sürüşünde

İsveçli kamyon üreticisi Scania, güneş enerjisi desteği ile çalışan kamyonu halka açık yollarda denemeye başladı.

İsveç merkezli Scania, çevreci teknolojilerin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan hibrit tırını tanıtarak sürdürülebilir taşımacılık alanında önemli bir adım ar. Bu çığır açan taşıt, İsveç hükümetinin ve Vinnova adlı inovasyon ajansının finansmanıyla gerçekleşen bir araştırma projesinin bir parçası olarak halka açık yollarda test edilmeye başladı.

Scania’nın sunduğu bu özel hibrit kamyon, etkileyici 560 beygir gücüne sahip bir motora sahip ve elektrik gücünü güneş panelleriyle sağlamakta. 18 metrelik bir dorse birleştirilen araç, treylerin üzerini kaplayan yeni nesil hafif tandem güneş panelleriyle donatılmış durumda. Bu paneller, Midsummer adlı firma tarafından geliştirilen perovskit güneş hücreleri içeriyor ve geleneksel güneş pillerinden iki kat daha fazla enerji üretiyor.

Scania’nın bu projede önemli bir başarı elde ettiği nokta, bu ölçekte bir kamyonun güneş panellerinden elde edilen enerjiyle çalışabilmesi. Bu çevreci kamyon, toplamda 300 kWh kapasiteli bir batarya içeriyor ve bu bataryanın 200 kWh’ı treyler bölümünde yer alıyor. Scania, bu güneş panelleri tarafından üretilen enerjinin İsveç’in iklim koşullarında yılda 5.000 km’ye kadar menzil sağlayabileceğini belirtiliyor. Ancak, daha güneşli bölgelerde, örneğin İspanya gibi ülkelerde, bu menzilin yaklaşık 10.000 km‘ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: https://www.techinside.com/gunes-enerjisiyle-calisan-tir-test-surusunde/